Fieldtarget

AirChrony Mk2

Note utilisateur:  / 3
MauvaisTrès bien 

Střelecké chronometry AirChrony si mezi střelci za krátkou dobu vydobyly značnou popularitu. O verzi Mk1 jsem psal před necelým rokem, tentokrát se podíváme na verzi Mk2, která je zkonstruována ve zcela jiném stylu.

DSCN7965

Zatímco verze Mk1 je vyrobena s ohledem na minimální velikost a hmotnost spolu s jednoduchou až spartánskou konstrukcí, tak u verze Mk2 se výrobce zaměřil více na odolnost a uživatelskou přívětivost. Porovnání obou verzí vidíte na fotografii níže.

DSCN7962

V zásadě se tedy jedná o stejný přístroj, ale v jiném kabátě. Celé chrono působí značně kompaktním a robustním dojmem. Jednotlivé součástky jsou ukryty v pevném plechovém obalu ve tvaru kvádru v jehož horní části je přehledný display s ovládacími tlačítky. Střední část pak tvoří odkrytý průletový otvor a ve spodní části jsou vsazeny baterie. Tady došlo k významné změně, jelikož už není potřeba drahá 9V baterie, ale vystačíme si s dvěma klasickými AA bateriemi, které vydrží na asi 5 hodin provozu. Pokud nemáte rádi baterie a plánujete využívat Airchrony v blízkosti elektřiny, pak mám pro vás dobrou zprávu. Ve spodní části předního panelu se nachází konektor pro externí napájení.

DSCN7976

Kvalitní tlačítka vystupují z otvorů pod displayem. Pomocí nich se vyvolávají funkce známé již z předchozího modelu. Můžeme tedy měřit rychlost střely do 500 m/s, okamžitou a průměrnou kinetickou energii, průměrnou rychlost, minimální a maximální hodnoty rychlosti, konzistenci a směrodatnou dochylku. Samozřejmostí jsou i další funkce jako prohlížení jednotlivých výstřelů (999 ran) nebo nastavení různých hmotností střeliva v rozmezí 0,25 - 25 gramu.

DSCN7964

Výbornou vychytávkou je vnitřní paměť, do které se dá zaznamenat až 250 výstřelů, které si pak můžete doma v klidu pomocí zdarma dodávaného software přetáhnout do počítače a dále zpracovat do formy grafů, případně si data zálohovat pro různá srovnání.

DSCN7966

Na zadním panelu je umístěn vypínač, kterým přístroj snadno vypneme, když ho nepoužíváme. Nemusíme tedy vytahovat baterku, což je jedna z nevýhod verze Mk1. Vedle vypínače vystupuje COM konektor pro externí kabel, kterým připojíte počítač. Jen škoda, že se nejedná o USB nebo microUSB konektor, které jsou mnohem rozšířenější. Nicméně s dokoupeným COM-USB kabelem nemáte žádný problém.

DSCN7967

Do spodní části jsou zašroubovány čtyři gumové nožičky, které stabilizují přístroj a plní protiskluzovou funkci na různých typech povrchu.

DSCN7968

K Airchrony Mk2 lze zakoupit kvalitní ochranný obal vyrobený z cordury s maskovacím vzorem.

DSCN7971

Obal je vymyšlený tak, že umožňuje použití chrona jak na rovném podkladu (např. položené na stole), tak i zavěšené ve vzduchu třeba na stromě. To vám umožní použití chrona prakticky v jakýchkoliv podmínkách, což byl občas u přístrojů jako Shooting Chrony nebo Prochrono docela problém.

DSCN7960

Průletové okénko je dostatečně velké, takže s přiměřenou opatrností (u někoho s patřičnou dávkou sebedůvěry) umožňuje měřit rychlost střely i ve větších vzdálenostech. To využijete především při měření balistického koeficientu, kdy potřebujete změřit rychlost na ústí a také rychlost ve vzdálenosti alespoň 30-40 metrů.

DSCN7979

Mk2 sbalené v obalu v porovnání s mnohem menší Mk1 paradoxně v tašce zabírá prakticky stejně nebo i méně místa, protože z Mk1 vyčnívají sloupky s diodami a hliníkový držák pro připevnění na hlaveň a obvykle je střelci nosí v dosti velkých krabičkách.

DSCN7982

Spolehlivost změření průletu střely je u obou verzí AirChrony takřka legendární. Používám je v poslední době při ladění Weihrauchů HW100, kdy se musí vystřelit celá kartuše pro zjištění konzistence a maximálního počtu ran (obvykle 130-140 ran) a zatím se mi nestalo, že by někdy nezměřilo diabolku. Díky přísvitu infračervenými diodami měří v jakýchkoliv světelných podmínkách, třeba i v úplné tmě a změřil jsem jím dokonce i šipky z foukačky.

DSCN7987

Obě verze jsem podrobil testu, kdy se střílí jednou diabolkou přes dvě chrona najednou. Samozřejmě neukazovaly pokaždé stejnou hodnotu, to by asi nebylo technicky možné, ale přibližně ukazovaly stejně a to vzdálenější obvykle o něco méně. Shodná hodnota na obrazovkách však nebyla žádnou výjimkou.

DSCN7963

V případě AirChrony Mk2 se střelcům dostává do rukou robustní a odolný přístroj s vysokou spolehlivostí a v kompaktní velikosti, který funguje na levné tužkové baterie. Navíc jeho užitkové vlastnosti podstatně zvyšuje praktický a chytře vymyšlený obal.

DSCN7988

Pro vložení komentáře se přihlaste.

Copyright © 2013 - 2019 Fieldtarget.cz. Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Nahoru