Fieldtarget

Balistika v HFT 5.díl

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

V tomto díle budou rozebrány typické zaměřovací osnovy a způsoby jejich použití při střelbě ze vzduchových zbraní. Vhodně zvolená osnova a především schopnost ji správně používat, velmi usnadňuje střelci zásah cíle.

Meopta ZD-004

Mildot

Při střelbě na vzdálenější cíle je určení jejich přesné vzdálenosti naprosto zásadní záležitostí, a proto musí každý střelec používat nějakou pokud možno jednoduchou a relativně přesnou metodu jak vzdálenost cíle zjistit. Pro odstřelovače asi nejjednodušší způsob, jak přesně určit vzdálenost cíle, je podívat se do mapy, ale to vyžaduje přípravu, navíc mapa není vždy k dispozici a v neznámém terénu je stejně nanic. Taky dneska může změřit vzdálenost laserem, ale to je zase přístroj navíc a navíc se vystavuje nebezpečí, pokud by měl nepřítel detektor laserových paprsků.
Kříž s názvem mildot je původně vojenská záležitost. Nejsou to jen tak nějaké puntíky na kříži. Opět se pokusím vás příliš nezatěžovat goniometrickými funkcemi a jinými výpočty, ale rovnou si ukážeme, jak to funguje v praxi. Nicméně bez výpočtů se neobejdete, naštěstí vám však bude stačit malá násobilka.
V Mildotu (zkratka mil - miliradián, dot - anglicky tečka) jsou všechny poměry na osnově podřízeny matematické úhlové jednotce miliradián (kruh má 360° nebo také 6,28 rad , tj. 2π).
To znamená, že vzdálenost mezi jednotlivými body odpovídá přesně uhlu 1 miliradián, což je úhel, pod kterým jde vidět úsečka o velikosti 10cm na vzdálenost 100m nebo taky úsečka o velikosti 1cm na 10m nebo taky 1m na 1kilometr.
Znalost těchto poměrů se využívá pro měření vzdálenosti. Není to žádná novinka, v dělostřelectvu se tato metoda začala používat před více než 200 lety, a u puškohledů se první pokusy objevily v 50. tých letech minulého století. Obrázek: kříž Delta Titanium + Meopta ZD.

kříž Delta Titanium

Meopta ZD-020

Měření vzdáleností pomocí Mildotu je jednoduchá a přitom poměrně přesná metoda. Zapamatujte si tenhle vzorec:


velikost cíle v metrech x 1000 / počet milů = vzdálenost v metrech 


Tedy máme vojáka ,který má výšku 180cm a v zaměřovači vidím, že mi zabírá tři puntíky (tři mily, miliradiány), jak je daleko?
Dosadíme do vzorce:
1,8m x 1000 / 3 = 600m
Voják je 600m daleko. Ale v praxi vám málokdy někdo takhle hezky bez hnutí postojí, a protože obvykle budete mířit na menší věci než je stojící voják, tak je nutné mily počítat přesněji (na desetiny), a proto je nutné znát i jiné poměry na kříži. Dobrý výrobce by měl přesnou specifikaci zaměřovací osnovy uvádět v manuálu k puškohledu. Obrázek: kříž v Bushnell 6-24x50 Elite 4200 Tactical.

f8d930ed05c9d4d4

Meopta ZD-007

Poměrové měření vzdálenosti funguje na cokoliv u čeho známe rozměr cíle. Nemusí to být zrovna velikost postavy, lidi jsou různí, ale třeba vidíme, že ten chlap stojí u auta s patnáctipalcovými disky. 15 palců = 37cm a ten disk je třeba stejně velký jako vzdálenost mezi dvěma body (2 mily), takže 0,37 x 1000 / 2 = 185m daleko. Nebo jelikož většinou střílím na terče vytištěné z tiskárny, tak vím, že delší strana papíru formátu A4 měří 30cm, tedy mi vlastně stačí neustále dělit číslo 300 počtem milů a tak zjišťovat vzdálenost (např. terč zabere šest milů, tak 300/6 = 50m, deset milů je 300/10=30m atd.). Funguje to fakt s přesností na metry. Dále je užitečné znát velikosti běžných předmětů, třeba obyčejná cihla (30x10x5), krabička diabolek (6cm), velikosti terčů, velikost pivní plechovky atd...
Kříž Mildot je fajn i pro země, ve kterých nepoužívají metrický systém, protože tím, že je poměrový jim nedělá problémy počítat to v yardech, prostě výška cíle v yardech*1000/počet milů = vzdálenost v yardech. Vlastně se to dá použít na jakoukoliv délkovou jednotku. Obrázek: kříž v US Optics 10x37.

Meopta ZD-005

Jenom musím ještě upozornit, že ve valné většině optik s variabilním zvětšením (kříž ve druhé ohniskové rovině) mildot pracuje správně pouze při jednom určitém zvětšení (True Mildot - většinou při zvětšení 10x nebo na maximální). Když používáte jiné zvětšení, musíte výpočty odpovídajícím způsobem násobit. Například pokud máte True Mildot na zvětšení 12x, pak na 24x musíte výsledek násobit dvěma a na 6x násobit jednou polovinou (neboli dělit dvěma). Pokud máte optiku s křížem v první ohniskové rovině (FFP- First Focal Plane), kdy se velikost kříže mění s obrazem, jsou poměry stále stejné. Ovšem je to něco za něco, protože na malé zvětšení obvykle řešíte problém s příliš jemným křížem a na velké zvětšení je kříž zase moc tlustý.

Dále Mildot s výhodou použijete při nastřelování zbraní nebo pro korekci zásahu. Stačí si uvědomit, že 1mil = zaokrouhleně 3,5 MOA (přesně 3,44 MOA), takže když mám puškohled s klikáním po 1/4MOA, tak můžu lehce odvodit že korekce 1mil je 14 kliků. Takže dejme tomu, že vidíte na terči, že vám zásahy chodí půl milu vpravo, tak kliknete 7x doleva a máte seřízeno. Je to velice jednoduché a na nastřelení pušky vám stačí dvě rány (stále kolem sebe vídám střelce, kteří točí komínky tam a zpátky a nástřel je pro ně napůl dílem náhody).
Nebo naopak. Vím, že na danou vzdálenost bych měl podle tabulek naklikat 30 kliků nahoru, tak se tím nemusím obtěžovat a zamířím na cíl druhým dolním dotem.
Škoda, že se více nedělají optiky s klikáním po milech, protože desítková soustava a metrické rozměry jsou pro nás mnohem jednodušší na pochopení. Třeba 1 klik = 0,1milu, takže oprava na sto metrů o 3cm by byla 3 kliky (nebo taky na 30 metrů co klik to 3 mm, na 40 metrů jeden klik 4 mm atd.). Obrázek: jeden z pokusných křížů v Meopta ZD.

Meopta ZD-001

HalfMildot

Varianta Mildotu, kde jsou jednotlivé mily dále půlené pro přesnější měření a korekce. Obrázek: z návrhu specifikace nového kříže pro Meoptu ZD.

HFT Reticle

Rozšířený Mildot

Jedna z bezpočtu variant Half Mildotu, která má rozšířená spodní ramena a usnadňuje tak míření ve větru (zde osnova puškohledu Valiant 10x44).

DSCN9402

Duplex

Duplex je asi nejrozšířenější typ kříže (zde Delta 4x32AO). Někdy se také označuje jako 30/30, protože obvykle je velikost tenkých čar 30 palců na 100 yardů. Lze ho také použít pro měření vzdálenosti, ale ne tak dobře jako Mildot. Jako typický příklad se obvykle uvádí střelba na srnce, který má délku těla právě zhruba těch 30 palců (75 cm). Takže pokud v obraze zabere jeho tělo úsečku mezi tlustými čarami, tak je vzdálený právě 100 yardů, pokud zabere půlku tak stojí 200 yardů daleko atd. Podobné poměry má mimojiné také lovecké Téčko.

DSCN9442

8385b0200ab79b8fmed

Ballistic Plex

Jedná se o vylepšený Duplex, který obsahuje na spodním ramenu další pomocné body pro střelbu na větší vzdálenost. Tyto body obvykle mají snahu lépe vystihovat balistickou křivku, nebo alespoň se o to výrobci snaží, protože univerzálně to udělat nejde. Nicméně pro obyčejného lovce tyto varianty křížů fungují docela dobře, jelikož mu stačí si zapamatovat, že když nastřelí na 100 metrů, tak na 200 metrů nadsadí jeden dot a pak každých sto metrů přidá vždy po jednom dotu. A pro lovecké účely mu to docela dobře vychází s dostatečnou přesností. To je třeba příklad známého Burrise Timberline, ke kterému navíc dostanete předem vytištěná schémata pro jednotlivé ráže. Pro 16J diabolku při nástřelu na 30 m to u něj zhruba vychází, že první dot je na 38 metrů a druhý na 50 metrů a třetí na 60 metrů. Samozřejmě je potřeba to vyzkoušet.

Zaměřovacích křížů jsou tisíce typů a není v lidských silách všechny popsat. Důležité je poznat ten svůj a naučit se s ním pracovat.

Meopta ZD-006

Copyright © 2013 - 2024 Fieldtarget.cz. Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Nahoru