Fieldtarget

European HFT Championships 2017

User Rating:  / 5
PoorBest

O víkendu 30. září a 1. října 2017 se v Cholticích konalo mistrovství Evropy v HFT pod záštitou Czech Airgun Field Target Association (CAFTA), která je členem World Hunter Field Target Organisation (WHFTO). Zázemí akce bylo situováno přímo na nádvoří choltického zámku, dvě tratě (Alfa a Bravo) pak byly postaveny v překrásném prostředí zámecké obory. Počasí nám neuvěřitelně vyšlo, tento rok bylo celé září deštivé počasí, ale zrovna v tento víkend se udělalo babí léto. Brzy ráno bylo ještě chladno, ale pak se teploty šplhaly přes 20°C a provázela nás bezmračná modrá obloha s jen mírným větrem.

Logo final EHFTC

Soutěžilo se v kategoriích Open, Ladies, Junior, Recoiling a Veteran (nad 60 let). A samozřejmě nechyběla soutěž teamů - v soutěži národních reprezentací bojovaly šestičlenné teamy, kterým se do výsledku počítaly čtyři nejlepší výsledky za každý den. Na místo se sjelo více než 150 střelců z pěti zemí.

DSC04858

Již od pátku bylo otevřeno široké Zero range, kde si závodníci mohli ověřit nástřel svých zbraní.

DSC04852

DSC04853

Na Zero range byl také postaven také stánek s chronometrem a každý závodník si mohl před vlastním závodem zkontrolovat výkon své zbraně.

DSC04850

V sobotu v 10 hodin ráno bylo mistrovství slavnostně zahájeno. Závodníci byli na safety briefingu poučeni o pravidlech a bezpečnosti. Také byly všem sděleny základní organizační pokyny a představeni rozhodčí. Jak je vidět z fotky, na tratě se odcházelo ve skvělé náladě.

DSC04861

Architektem tratě Alfa byl známý anglický stavitel Ian Bainbridge, který se svým teamem postavil sklopky většinou v lese, ale nechyběly ani luční pasáže a střelba pod úhlem směrem dolů.

DSC04877

DSC04881

Hra světla a stínu byla na Alfě víceméně pravidlem.

DSC04883

DSC04891

Samozřejmě nemohly chybět povinné polohy - 3x klek a 3x stoj, všechny bez opory.

DSC04880

Přímo na trati byla ve stánku sponzora firmy Airchrony všem závodníkům přeměřena energie jejich zbraní a bylo ověřeno zda nepřekračuje povolený limit.

DSC04893

DSC04898

Účast byla skutečně mezinárodní, jednotlivé skupiny tvořili vždy střelci z různých zemí.

DSC04899

Po závodě čekal na účastníky odpolední program.

DSC04910

Velkému zájmu se těšily stánky našich sponzorů, ve kterých firmy prezentovaly své výrobky a různé další zajímavosti. Občas byly některé stánky doslova v obležení.

DSC04915

DSC04914

DSC04912

K představeným novinkám patří prototypy semiauto pušek na bázi CZ200.

DSC04931

K jídlu byly připraveny vynikající pečené vepřové kýty na grilu a další pochutiny jako třeba uzené klobásky, také pivo teklo proudem.

DSC04904

Odpolední program vyvrcholil losováním tomboly, ve které bylo velké množství velice hodnotných cen. Hlavní sponzor akce Česká zbrojovka věnovala hned 4 pušky, nechyběl Altarosův zesilovací kompresor ani diabolky od JSB nebo optika od Balistas.

DSC04917

Posezení se protáhlo do nočních hodin...

DSC04920

DSC04929

Dráhu Bravo navrhl jako architekt Jakub Vicher. Se svým teamem připravili delší trať, která byla zaměřena především na optické klamy.

DSC04865

Hodně se střílelo kolem překážek, které ztěžují odhad vzdálenosti.

DSC04939

Povinné polohy byly také 3 stoje a 3 kleky, všechny bez opory.

DSC04867

Několik terčů se střílelo přes vodu.

DSC04873

DSC04955

Trať byla pod dohledem pořadatelů přístupná veřejnosti a těšila se velkému zájmu místních obyvatel a dalších návštěvníků, kteří se tak seznámili s tímto druhem střeleckého sportu.

DSC04942

DSC04944

Skvělým výkonem se v neděli blýsknul pozdější vítěz juniorské kategorie Matej Grega ze Slovenska (56 bodů).

DSC04947

Pasáž kolem rybníka byla více ovlivněna větrem, který foukal od vody.

DSC04948

DSC04953

DSC04957

Výborně střílel i celkový vítěz kategorie Recoiling Slawomir Opiela z Polska.

DSC04958

DSC04960

DSC04962

DSC04964

DSC04965

O pořadí na třetím místě v juniorech musel rozhodnout rozstřel mezi Marií Kvapilovou a Eliškou Krausovou. Marie zasáhla v kleče všechny tři terče a Eliška dva.

DSC04967

DSC04968

Na nejlepší závodníky čekaly trofeje v podobě českého lva vyrobené z 4 mm tlusté oceli.

DSC04969

V juniorech vyhrál po výborném výkonu z neděle Matej Grega (Slovensko), následovali ho druhý Tobiáš Dygrýn (CZ) a po rozstřelu třetí Marie Kvapilová (CZ).

DSC04972

Kategorii Ladies ovládla s náskokem Martina Krausová (CZ), stříbro brala Danuta Markisz (Polsko) a bronz Marta Růžičková (CZ).

DSC04973

V kategorii Veteran (+60 let) vyhrál Eugeniusz Sadowski (Polsko), druhý skončil Aleš Mikulecký (CZ) a třetí Svatopluk Koudelka (CZ).

DSC04974

Kategorii Recoiling (pružinové vzduchovky) pro sebe získal Slawomir Opiela (Polsko), druhé místo bral Kyle Hampton (UK) a třetí Tomasz Krakowski (Polsko).

DSC04975

V nejsledovanější kategorii bral po skvělém výkonu zlato Václav Sejpka (CZ), který se s nejvyšším dosaženým skóre 117 bodů zároveň stal Mistrem Evropy pro rok 2017. Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Gavyn Jones (UK) a bronzový Dušan Mandát (CZ).

DSC04976

V soutěži národních teamů závodily šestičlenné teamy, kterým se do celkového pořadí započítávaly vždy 4 nejlepší výsledky za daný den.

Třetí místo s 435 body obsadil team Polska ve složení Janusz Pelucha, Pawel Minorowicz, Grzegorz Mazur, Krzysztof Kowalczyk, Tomasz Pachol, Mariusz Kaczmarek.

DSC04978

Druhé místo s celkovým počtem 440 bodů obsadil team Velké Británie ve složení: Roger Lait, Richard Woods, Jennie Stone, Gavyn Jones, Andy Hope, Simon Vant.

DSC04979

A první místo s celkovým součtem 448 bodů pro sebe získal team České republiky ve složení Václav Sejpka, Dušan Mandát, Ladislav Pusztai, Marta Růžičková, Jakub Bradáč, Viktor Houdek.

DSC04980

Společné foto vítězů pod vlajkami zúčastněných států ukončilo celé mistrovství.

DSC04983

Jednalo se o pečlivě připravenou akci včetně doprovodného programu, střelci si užili náročné tratě a podali hodnotné sportovní výkony, prostě skutečné závody na mezinárodní úrovni.

Na závěr bych rád velice poděkoval celému organizačnímu teamu, který tomu věnoval stovky hodin příprav, a pak po několik dní podával fantastické výkony a staral se o hladké zvládnutí celé akce. Nabrali jsme zkušenosti, které jistě využijeme na mezinárodním poli v budoucnu, teď nemám obavy, že dokážeme cokoliv.

Detailní a celkové výsledky, včetně vzdáleností a rozměrů killzón, naleznete v tabulce na odkazu:

A tady je ještě odkaz na skvělou galerii od profesionální fotografky Martiny Burianové:

Copyright © 2013 - 2024 Fieldtarget.cz. Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.