Příslušenství ke střelbě
- Detalles
- Categoría: Začínáme s HFT
- Publicado el Jueves, 19 Febrero 2015 01:00
- Escrito por Kubajzz
(Aktualizováno). Každý, kdo se střelbou začíná, se logicky zajímá v prvé řadě především o zbraň a v druhé řadě o optiku. Časem, když do toho více pronikne, tak zjistí, že se těžko obejde bez dalšího vybavení. Některé věci jsou nutné více, některé méně a bez některých by se člověk v klidu obešel, ale přesto si je pořídí, protože ho to zajímá a chce si udělat radost. Pár takových "nezbytných" věcí jsem vybral a napsal k nim komentář. Míru potřebnosti boduji pomocí stupnice:
- 0 - to nepotřebujete
- 1 - může být
- 2 - je to fajn
- 3 - dost to pomáhá
- 4 - je to super
- 5 - bez toho se neobejdete
Pojďme se tedy na to podívat.
Bez kvalitní střelecká rukavice se při střelbě prakticky neobejdete. Rukavice výrazně zvyšuje komfort střelby, protože chrání ruku a izoluje zbraň od nežádoucích otřesů. Existují bezprstové a prstové verze, volba mezi nimi záleží na osobních preferencích střelce.
Především pomáhá střelbě ve stoje a v kleče kdy zpevňuje zápěstí a také umožňuje stabilnější oporu zbraně při střelbě v leže.
Nezapomeňte, že rukavice se musí občas opatrně vyprat. Já je peru ručně v umyvadle.
Index potřebnosti - 5 (pokud to se střelbou myslíte vážně), pokud ne, tak 3
Drtivá většina zbraní se prodává s klasickou pažbou bez stavitelné lícnice. A v tom případě většinou střelec narazí na problém při použití střelecké optiky, kdy obtížně hledá správnou polohu pro zalícení.
Lícnice je obvykle příliš nízko a střelce to nutí střílet s hlavou nedostatečně přilícenou k pažbě. V případě střelby vleže pod úhlem se často dokonce ani není schopen tváří dotknout pažby. Naštěstí je tu řešení pomocí přídavné textilní lícnice. Ta je univerzální (lze ji použít na každou pažbu), je vyrobená z příjemného a trvanlivého materiálu, a co je nejdůležitější, je stavitelná přesně podle požadavku střelce.
Lícnice je tvořena dvěma vrstvami s vnitřní kapsou a vlastní nastavení výšky a tvaru si provede každý střelec sám pomocí vložek z pěnového materiálu (jsou součástí sady) podle výšky montáže (osy optiky od osy hlavně), sklonu a tvaru konkrétní pažby a svých tělesných dispozic.
Index potřebnosti - 3 (pokud nemáte stavitelnou lícnici)
Pokud nejste hardcore střelec, kterému nevadí kameny ani bahno a mokro, pak je pro vás střelecká podložka nezbytností.
Spodní část je vyrobená z pogumovaného materiálu a vrchní část z hrubého plátna pokrytého maskovacím vzorem. Podložka je čtyřdílná, mezi jednotlivými díly jsou našité držáky, takže podložka se velice snadno skládá a přenáší. Při složení jsou spodní gumové části na sobě, takže si ani neušpiníte auto. Čistí se snadno ve vaně (Martin vapkou...), pak se jen nechá vyschnout. K předním dílu je připevněná kapsa s průhledným materiálem, která slouží k viditelnému umístění balistických tabulek nebo jiných taháků. Kapsa je odepínací na suchý zip, takže si ji střelec může umístit vpravo nebo vlevo, případně ji může úplně odejmout, přesně podle svých požadavků.
Na podložce se dá taky docela dobře spát. :)
Index potřebnosti - 5.
Střelecká dvojnožka alias bipod zvyšuje stabilitu zbraně a umožňuje výrazně přesnější střelbu. Také plní funkci stojánku, takže pušku neválíte jen tak po zemi a nevyrábíte si další škrábance, ke kterým stejně příjdete, ať proti tomu děláte cokoliv. Na závodech je jejich použití jako opory zakázáno (s výjimkou odkládání zbraně), ale jinak jsou pro rekreační střelbu velmi populární a má je snad každý. Mezi střelci nejrozšířenější jsou od firmy Harris nebo jejich kopie. Harrisky jsou synonymem pro dvojnožku, jsou jednoduché, pevné a spolehlivé, snad nikdy jsem neslyšel, že by s nimi měl někdo nějaký problém.
Existují v několika verzích, které se od sebe liší délkou, přítomností kloubu a zda mají nastavení délky nožiček plynulé nebo s odskoky. Kdo střílí ve stabilních polohách na rovném podkladě by měl volit plynulé nastavení bez kloubu, ten kdo střílí více někde po lese, lépe využije odskoky s kloubem, ale záleží také na osobních preferencích. Obecně se preferuje velikost 6-9 palců. Měl jsem i 9-12 palců, ale ty jsou už moc vysoké, tak jsem je prodal. Ono i to nejnižší nastavení na 6 palců je dost vysoko, protože narozdíl od palných zbraní je u větrovek mezi hlavní a pažbou ještě tlaková kartuše.
Index potřebnosti - 2
Když dvojnožku používat nemůžete, třeba v případě pístových vzduchovek nebo ji prostě nechcete, protože je vám líto vrtat do pažby, tak můžete použít nejruznější přední stojánky. Já používám Front Rifle Rest & Handgun Rest od firmy MTM. Ale když si pušku položíte na stočený kabát, tak na tom budete stejně a nebude vás to stát nic.
Index potřebnosti - 1
K opakovací zbrani obvykle dostanete v základu 1-2 zásobníky. Po čase zjistíte, že není špatné jich mít víc. Znám lidi, co jich mají třeba 7, že Stalkere?
Index potřebnosti - 2
Vodováha má za úkol vás informovat, zda je osa hlavně a optiky v jedné rovině kolmé k zemi. V opačném případě se vám bude stávat, že při změně vzdálenosti střelby se bod zásahu bude odchylovat vlevo nebo vpravo. Při rekreační střelbě a závodech FT a České sklopky je tento doplněk oblíbený, v HFT je zakázaný.
Index potřebnosti - 3.
Harrisky je potřeba na pažbu za něco uchytit, takže musíte koupit vhodný adaptér, který se musí zavrtat do pažby (např. Air Arms) nebo uchytit do posuvné lyžiny (Steyr, Ev2, Daystate GP atd.). V případě HW100 abych nemusel vrtat do pažby, vyrábím náhradní šrouby s očkem, kterými se jednoduše nahradí originální přední šroub v předpažbí.
Index potřebnosti - 5, Harrisky nebo řemen nějak chytit musíte. Pokud je nemáte, tak 0.
Pro nastřelování nebo rekreační střelbu s výhodou využijete střeleckou lavici. Nemusíte při střelbě ležet na zemi a dostanete se výše nad úroveň okolního terénu, takže vám nevadí tráva nebo jiné překážky. Já používám stolek San Angelo Shooting Bench. Jeho výhodou je pevná konstrukce, dá se jednoduše složit a když na něm sedíte, tak ho stabilizujete vlastní váhou. Nevýhodou je, že je dost těžký (asi 13kg).
Index potřebnosti - 3.
Když chcete fotit nebo točit videa skrz puškohled, dobře využijete praktický držák fotoaparátu. Kdo to někdy zkoušel, tak ví, že to není vůbec jednoduché. Držák je stavitelný ve všech směrech, pořídíte ho za pár stokorun.
Index potřebnosti - 0, pokud se nejmenujete Piku. :)
Při měření vzdálenosti pomocí ostření boční paralaxou s výhodou využijete ocejchované velké kolo paralaxy. Měření je pak mnohem pohodlnější a i přesnější. Nemusí to být vždy nějaké monstrózní kolo, taky to může mít tvar značně menšího šneka.
Index potřebnosti - 0, pokud paralaxou neměříte, 4 pokud měříte.
Pokud chcete přesně vědět kolik to fouká, můžete si pořídit digitální anemometr. Bohužel tím nevyřešíte problém, že vítr obvykle fouká od střelce k cíli nestejnoměrně a často i z různých směrů.
Index potřebnosti - 1.
Rychloplnění neboli quickfill.
Když nepočítám pár kuriozit, tak obecně se pušky dělí na dvě kategorie, podle toho jak je plníte stlačeným vzduchem. První má přímé plnění tlakové kartuše rovnou z potápěčské tlakové láhve pomocí šroubovacího přípravku a je tedy nutné kartuši nejprve vyšroubovat ze zbraně. Příkladem jsou třeba CZ200, Steyr, Walther, Gunpower, TAU MK 300, Rohm atd.
U druhé kategorie není nutné kartuši šroubovat ven ze zbraně, ale lze ji z láhve naplnit pomocí nástavce na hadici. Tento způsob je daleko pohodlnější a rychlejší, ale potřebujete k tomu hadici a samozřejmě puška k tomu musí být přizpůsobená. Příkladem jsou třeba Daystate, Air Arms, Weihrauch, FX atd. Quickfillů je velké množství typů a vesměs se nedají mezi sebou zaměnit, často ani i u jednoho výrobce. Každý používá nějaký svůj způsob, stejně jako nabíječky do mobilů. Quickfillem se dají zbraně vybavit i dodatečně a tato úprava je mezi střelci značně populární např. u Steyra nebo CZ200.
Index potřebnosti - 4.
Jednou za čas je nutné u zbraně vyčistit hlaveň. Existuje mraky způsobů od suchých po chemické, každý má své zastánce, kteří propagují ten svůj způsob a přípravek. Velice jednoduše to jde vyčistit pomocí BoreSnake, což není nic jiného než závažíčko, které se spustí do hlavně (směrem od komory) a když vyleze na druhé straně, tak se zatáhne za tenkou šňůru, ke které je navázaná tlustší "tkanička" a tím se protáhne hlaveň. Do přední části tkaničky jsou navíc vpletené mosazné drátky jako kartáček. Já to takhle protáhnu 3x a čištění je hotovo. Boresnake má i své zaryté odpůrce, co tvrdí, že to může poškrábat hlaveň nebo poškodit ústí hlavně, ovšem osobně po letech používání jsem nic takového nepozoroval, ale benchrest nestřílím. Nejlínější z nás vystřelí čistící peletku a mají vyčištěno.
Index potřebnosti - 2
Diabolky musíte v něčem nosit. Když je budete nosit jentak nasypané v kapse, tak se můžou poškodit a navíc si budete zároveň do hlavně zanášet všelijaké nečistoty. Při závodech je proto vhodné použít nějaké vhodné pouzdro, jako třeba to na obrázku, které se pověsí na krk a má uzávěr s drukem na zapnutí. Nezapomínejte ho po každé ráně zapínat, protože jinak se diabolky rády vysypou ven, o čemž svědčí rozsypané střelivo obvykle na každém druhém stanovišti. :) Jiní střelci to řeší strkáním diabolek do všelijakých držáků, obvykle vyrobených z podložky pod myš a obtočených kolem optiky nebo pověšených na krk. Existují ovšem i profesionálně vyrobené, jako například držák na 50 diabolek, který vidíte na obrázku.
Index potřebnosti - 2.
Elektronická hradla neboli Chrono je přístroj na měření rychlosti diabolky. Hradel existuje značné množství druhů od nejjednodušších malých, které se připevní na hlaveň až po složité tříhradlové modely s mnoha funkcemi, napojené na PC nebo s vlastní tiskárnou. Problémem bývá, že když ho máte, tak furt řešíte konzistenci rychlosti, místo abyste víc stříleli. :)
Index potřebnosti - 3, rychlost občas potřebuje změřit každý, případně požádejte někoho, kdo chrono má, třeba na srazu.
Když nedostřílíte krabičku diabolek do konce, tak narazíte na problém, jak ji zase pevně uzavřít. Ze začátku si budete při otevření někam schovávat původní lepící pásku a tu tam pak zase zpětně lepit. Dobré jsou jednoduché plastové klipsny, které se jednoduše navlečou na krabičku a tím zabrání jejímu nechtěnému otevření.
Index potřebnosti - 4
Místo plastového klipu, můžete použít i víceúčelový látkový obal, do kterého krabičku jednoduše zapnete. Do obalu můžete také nasypat diabolky přímo a chodit s nimi třeba na závodech.
Index potřebnosti - 4
Pokud jste opravdoví vzduchoví extrémisti, můžete si pořídit ultimátní uzavíratelné krabičky od firmy Pellcan, vyrobené třískovým obráběním z bloku hliníku, opatřené gumovým těsněním a vyměnitelným označením ráže diabolek na kovovém kolečku drženém magnetem. Krabičky jsou anodizované a dodávají se v šesti barvách. Levné to není, pokud bez toho nemůžete být, připravte si $40 (nebo $50 v 0.22) a připočtěte poštovné z USA nebo se zúčastňujte našich soutěžích, kde se dají občas vyhrát.
Index potřebnosti - 0.
Podsedák neboli podprdelník je vhodnou pomůckou pro střelbu v přírodě. Nebudete mít mokré a špinavé kalhoty. Taky se na něj dá položit zbraň nebo ho lze použít místo předního bagu pro stabilní střelbu. Je to vlastně vhodně tvarovaný pytel, do kterého nacpete jakýkoliv vhodný materiál jako třeba nalámaný polystyrén nebo molitan. Polystyrén se časem slehne, tak ho musíte občas doplnit.
Index potřebnosti - 2
Pokud přemýšlíte jak jednoduše připevňovat terče, pořiďte si sponkovačku. Nemusíte pak řešit různé připínáčky, hřebíky, nálepky atd. Je to nejlepší věc, jakou jsem si v loňském roce koupil (díky Dominátore!).
Index potřebnosti - 4.
Závody by se bez sklopných terčů neobešly. Sklopky fungují na jednoduchém principu. V předním plechu je díra (tzv. killzóna), tu když trefíte, tak dojde ke sklopení celého terče, čímž se jasně signalizuje zásah a pak zatažením za špagát zase sklopku postavíte. Pokud netrefíte killzónu, tak sklopka zůstane stát a ozve se jenom charakteristické cinknutí. Sklopek je velké množství typů a systémů, fantazii se meze nekladou.
Index potřebnosti - na závodech 5, mimo závody 0
Závodní sklopky nejsou příliš vhodné pro trénink. U zábavné a tréninkové střelby se předpokládá, že sklopku budete zasahovat často a tedy musíte neustále tahat za špagát a spadlé sklopky stavět. Daleko lépe si zastřílíte na tréninkové sklopky, které se jednoduše zapíchnou do země a neovládají se provázkem a nemusíte je po zásahu stavět. Střílíte střídavě na horní a spodní killzónu, která se v případě zásahu odkryje. Pokud tvarem i zbarvením odpovídají závodním sklopkám, dobře se na nich naučíte i odhady vzdálenosti. Dají se také použít na různé neoficiální závody, jako jsou třeba Bleskovky.
Střelecký řemen oceníte když budete s puškou na delší procházce, případně na závodech. Nezapomeňte, že k jeho montáži potřebujete koupit nějaká vhodná oka.
Index potřebnosti - 3.
Podložka pod koleno při střelbě v kleče neboli knedlík. Značně pomáhá stabilizovat polohu střelce. Je lehká a vybavená praktickou sponou, takže je možné ji nosit připnutou třeba k batohu.
Index potřebnosti - 3.
Každý kdo neustále přenáší tlakovou láhev dobře ví, jaký je to problém. Láhev je těžká, hladká a jde chytit jenom za ventil. Když ji chytíte jednou rukou, tak už do ní nic jiného nedáte. Existuje však řešení - na míru vyrobený obal z pevné vyztužené látky, do které ho se láhev zasune a zajistí se páskou kolem hrdla proti vypadnutí. Obal obsahuje praktickou odepínací kapsu na quickfill nebo jiné příslušenství, dále popruhy pro přenášení a také zvláštní popruh přes rameno, díky kterému můžete láhev pohodlně přenášet i na větší vzdálenost.
Index potřebnosti - 4.
S podložkou bývá problém jak ji odvézt, když je mokrá nebo špinavá od bahna. V tom případě využijete praktický obal, do kterého ji strčíte a převezete ji autem domů, kde ji už vyčistíte a vysušíte.
Index potřebnosti - 3 (pokud si zakládáte na čistém autě)
Existují další stovky potřebných i "potřebných" maličkostí, které vám střelbu zpříjemní. Pokud jsem na některé vámi oblíbené zapomněl, tak mi je připomeňte v diskuzi, určitě jsem neuvedl všechny. Článek budu průběžně doplňovat.