Fieldtarget

Jak začít s HFT?

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

V článku naleznete základní informace, rady a tipy jak začít se střelbou HFT (Hunter Field Target). Střelba doprovází člověka od doby, co se stal člověkem. Z prostředku jak získat obživu lovem se časem vyvinuly nejrůznější sporty, které přetrvaly až dodnes. A jedním z těchto sportů je HFT. Jeho vznik se datuje do poměrně nedávné doby, přesto si za posledních asi 20 let vydobyl ve světě mezi střelci značnou popularitu. Jde o outdoorovou aktivitu určenou všem bez rozdílu věku a je to poslední možnost střelby, která ještě není tolik svázaná restriktivními opatřeními v oblasti zbraní, kterými nás pravidelně častují vlády většiny zemí. Pro lepší přehlednost jsem zvolil formu fiktivních otázek a odpovědí. Pokud máte dotaz napište do diskuze a já ho posléze přemístím do článku. Případně vy zkušenější, pomozte nováčkům položením otázky za ně (klidně i rovnou s uvedenou odpovědí), pokud máte pocit, že by se měl nováček na něco zeptat a že by měl něco důležitého vědět. Každý jsme nějak začínali...

ME_Polsko_CZTeam

Otázka: Co je to HFT?

Odpověď: HFT (Hunter Field Target) je outdoorová aktivita, kdy snahou střelce je ze vzduchové zbraně trefit sklopný terč, který je umístěn v různých vzdálenostech od místa střelby.

 

Otázka: Jak tedy začít?

Odpověď: V prvé řadě je nutné mít do toho chuť. Začít se dá v každém věku, závodů se zúčastňují střelci od věku, kdy jsou poprvé schopni zvládnout pušku (do 18-ti let samozřejmě pod dohledem rodičů) až po střelce v důchodovém věku, kteří svými zkušenostmi těm mladším zle zatápí.

 

Otázka: Jak se můžu přihlásit na závody?

Odpověď: Termíny akcí jsou ve střeleckém kalendáři na těchto stránkách. Pozvánky a zprávy o jednotlivých akcích jsou také k nalezení v úvodníku těchto stránek nebo na střeleckém fóru.

 

Otázka: Kde najdu nejbližší střelecký klub?

Odpověď: Nejbližší HFT střelecký klub naleznete v seznamu klubů sdružených v asociaci CAFTA (Czech Airgun Field Target Association). Na tomto odkazu naleznete také kontakty na jednotlivé kluby.

 

Otázka: Jaké se používají terče?

Odpověď: Používají se mechanické sklopné terče vyrobené z plechu. V každém terči je otvor, který se nazývá killzóna, po jejímž zasažení dojde k uvolnění mechanismu, který má za následek sklopení terče a tím jasnou indikaci zásahu. Pokud je zasaženo jakékoliv místo mimo killzónu, terč se nesklopí a zůstane stát.

Otázka: Jak je vyznačeno střelecké stanoviště?

Odpověď: Stanoviště vždy určuje číslo a kolík v zemi nebo jiný objekt, kterého se při střelbě musíte dotýkat jakoukoliv částí těla nebo pušky.

 

Otázka: Jak se boduje?

Odpověď: Vždy se střílí na každý terč pouze jedna rána. Když se zasáhne kilzóna a terč se sklopí, tak je to za 2 body. Když dojde k zásahu mimo kilzónu (ozve se charakteristické cinknutí) a terč zůstane stát, je to za 1 bod. Když střelec zcela mine terč, píše si 0 bodů.

2012-10-042

Otázka: Na jaké vzdálenosti se staví terče?

Odpověď: Terče se staví na vzdálenost od 7,3 do 41 metrů. Pro konkrétní vzdálenost je ještě rozhodující velikost killzóny a pozice střelce. Detaily naleznete v technických pravidlech zde.

 

Otázka: Kde najdu oficiální pravidla?

Odpověď: Pravidla jsou tady.

 

Otázka: Jakou zbraň?

Odpověď: V zásadě jsou dvě možnosti - větrovka (na stlačený vzduch) nebo pístová vzduchovka (natahovaná hlavní nebo pákou). Dobrá zbraň by měla umožňovat zasáhnout cíl o velikosti zhruba mince na vzdálenost 41 metrů. To splňují prakticky všechny současné větrovky a ty lepší z pístových vzduchovek. Základní přehled o některých zbraních můžete získat tady a nebo tady. Vřele vám doporučuji před koupí navštívit některý vzduchovkářský sraz nebo závod. Na srazech panuje přátelská atmosféra a každý vám ochotně poradí nebo i půjčí zbraň k prohlédnutí.

 

Otázka: Jaké použít střelivo?

Odpověď: Na to existuje celkem jednoznačná odpověď - drtivá většina střelců u nás i ve světě používá diabolky JSB (Josef Schulz Bohumín). Nejpopulárnější je JSB Exact, ale můžete použít i jiné (Heavy, Express...)

 

2012_Kelmarsh_HFT-045

Otázka: Jakou zvolit ráži?

Odpověď: Můžete střílet jakoukoliv ráží, ale výkon pušky je striktně omezen na 16 joule. Proto je z důvodu lepší balistické křivky mnohem výhodnější používat ráži 4,5 mm (.177 palce).

 

Otázka: Proč se na závodech píská na píšťalku?

Odpověď: Je to kvůli bezpečnosti závodníků a okolí. Jedno písknutí znamená zastavení palby a nikdo nesmí vystřelit. Dvojí písknutí znamená, že střelba může pokračovat.

 

Otázka: Kdy se zastavuje závod?

Odpověď: Závod se zastavuje písknutím pokud by mohlo komukoliv vzniknout jakékoliv nebezpečí, např. objeví se v prostoru střelby houbař nebo jiná osoba, dojde k poškození sklopky a je nutné ji opravit atd.

 

Otázka: Mohu i já zastavit závod?

Odpověď: Ano, závodník má dokonce povinnost zastavit závod (voláním "Nestřílet" nebo výzvou rozhodčího k písknutí) pokud zjistí, že se objeví jakékoliv nebezpečí zásahu druhé osoby.

 

Otázka: Jaký použít puškohled?

Odpověď: HFT se bez puškohledu střílet nedá (tedy s rozumnou úspěšností). Použít můžete prakticky jakoukoliv optiku, která umožňuje nastavit zvětšení mezi 4-12x. Při HFT se nesmí optika jakkoliv korigovat a to platí jak pro velikost zvětšení, tak pro korekce nástřelu a také pro korekci paralaxy. Proto si s větším zvětšením nezastřílíte, jelikož bližší a vzdálenější cíle neuvidíte. Podrobněji je to rozebráno například v tomto článku.

 

Otázka: Jaký použít v puškohledu záměrný kříž?

Odpověď: Záměrných křížů jsou stovky typů a můžu v klidu prohlásit, že je jedno jaký použijete. Každý střelec má nějaký svůj oblíbený. Je dobré, když má kříž nějaké značky (doty), které usnadňují zamíření na různé vzdálenosti (např. Mildot, MP8 atd....)

2012_Kelmarsh_HFT-217

Otázka: Jaké potřebuji další vybavení?

Odpověď: Chtěl bych zdůraznit, že se jedná o outdoorovou aktivitu a tedy potřebujete vhodné oblečení a obuv. Časem zjistíte, že potřebujete i další vybavení.

2012_Kelmarsh_HFT-119

Otázka: Jak mám mířit?

Odpověď: Diabolka nezasáhne vždy tam, kde máte střed kříže, protože neletí po přímce, ale po balistické křivce, kterou by měl každý střelec pro tu svou pušku dobře znát. Je nutné při různých vzdálenostech počítat právě s balistickou křivkou a mířit na základě její znalosti. Podrobněji si o tom můžete přečíst tady.

2012_Kelmarsh_HFT-215

Otázka: Co má vliv na moji balistickou křivku?

Odpověď: Na balistickou křivku působí desítky různých vlivů. Mezi ty podstatné patří především rychlost střely a výška montáže. A nejpodstatnější vliv - vítr.

 

Otázka: Na jakou vzdálenost mám pušku nastřelit?

Odpověď: Každý si pušku nastřeluje na vzdálenost jaká mu vyhovuje. Obecně se střelci dělí na dva druhy. Jedni nastřelují na jednu nulu, kdy balistická křivka protne záměrnou přímku jenom jednou, tedy na vzdálenost kolem 25 metrů a pak na terč míří buď na střed nebo vždy nadsazují. A druzí nastřelují na vzdálenost větší, pak balistická křivka protne záměrnou dvakrát a ti pak na krátké a dlouhé vzdálenosti nadsazují a na střední vzdálenosti míří pod cíl. Oba způsoby mají své výhody i nevýhody.

 

Otázka: Smí se při HFT střílet z víceranové pušky (opakovačka, multishot)?

Odpověď: Ano, smí se to, ale podle pravidel při přesunu mezi jednotlivými stanovišti musí být zásobník vyjmutý ze zbraně. Je to z důvodu bezpečnosti střelce a ostatních závodníků, aby se nestávalo, že střelec mimoděk po výstřelu nabije zbraň a pak se přesunuje s nabitou zbraní.

2012_Kelmarsh_HFT-CZ_team

2012-10-034

Copyright © 2013 - 2025 Fieldtarget.cz. Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Nahoru