Můj první závod
- Détails
- Catégorie : Začínáme s HFT
- Publié le mardi 10 novembre 2015 10:49
- Écrit par Kubajzz
Tento článek vznikl proto, aby si noví zájemci o střelbu HFT (Hunter Field Target) udělali představu o tom, o co vlastně jde a co je čeká. Detailněji je vše rozebráno v článku Jak začít s HFT, tady najdete spíše jak to vypadá na takovém typickém závodě.
V prvé řadě nemusíte mít z ničeho obavu, odhoďte ostych a přijďte mezi nás, jsme normální lidi všech věkových skupin, které spojuje společný koníček - střelba. Klidně přijďte i bez pušky a hlavně se neváhejte zeptat na cokoliv, co vás bude zajímat.
Najděte si nějaký vhodný závod ve střeleckém kalendáři, který vám vyhovuje z hlediska místa i času. Na závod se přihlásíte formulářem, který je součástí pozvánky, kterou naleznete na stránkách http://www.fieldtarget.cz/ nebo na fóru http://forum.fieldtarget.cz
Pozvánky na konkrétní závod se zveřejňují v dostatečném předstihu před datem konání (obvykle 2-5 týdnů). Pozvánku si dobře přečtěte, její součástí jsou propozice, organizační pokyny a časový harmonogram.
Po příjezdu na místo se přihlaste někomu z organizátorů, řekněte mu, že jste na závodě poprvé a on už se o vás postará, vysvětlí vám podstatné věci a obvykle vás hned dá do skupiny s nějakým zkušeným střelcem.
Před startem závodu máte možnost si zkontrolovat nastřelení vaší zbraně v určeném prostoru, kterému se říká Zero range. Jsou tam rozmístěny terče obvykle po pěti metrech až do 40 metrů a jsou střelcům volně k dispozici. Připomínám, že na Zero range platí nutnost bezpodmínečného zachovávání pravidel bezpečné střelby a bezpečné manipulace se zbraní. Tedy především hlaveň zásadně míří vždy do bezpečného prostoru, nikdy se nechodí přes palebnou čáru a nikdy se nestřílí na jiné věci než na terče, a tím myslím, že se hlavně nestřílí na krokodýlky nebo připínáčky, kterými se připevňují terče.
Každý účastník je povinen se před závodem zúčastnit rozpravy, což je vlastně společný nástup, na kterém hlavní rozhodčí nebo organizátor všem zopakuje to nejdůležitější z pravidel a z bezpečnostních zásad a seznámí střelce s organizačními pokyny k vlastnímu závodu. Obvykle po rozpravě (někdy už při zápisu) se účastníkům rozdají střelecké karty, které si střelec ihned vyplní a podepíše.
Po rozpravě se střelci odeberou na určená stanoviště podle čísel skupin (stanoviště jsou očíslovaná a odpovídají číslu vaší skupiny).
Ještě před prvním výstřelem se ve skupině dohodnete v jakém pořadí budete střílet a jak se budete střídat. Při střídání se často používá systém "Poslední střílí první", což pro vás znamená, že si na prvním stanovišti jednoduše zapamatujete po kom jdete a celou dobu střílíte po stále stejném člověku, a pak už jen dodržujete zásadu, že pokud dostřílíte na stanovišti jako poslední, tak na dalším stanovišti střílíte jako první. Případně se dohodnete, že se budete střídat po nějakém počtu sklopek nebo nějak jinak, záleží čistě na tom, jak se ve skupině domluvíte, v pravidlech to není nijak určeno.
Při vlastním závodě všechno rychle pochopíte. Závod tvoří obvykle 30-40 sklopných terčů (sklopek) v předem neznámých vzdálenostech mezi 7 - 41 metrů a vaší snahou je co nejvíce z nich zasáhnout tak, aby se sklopily. Na sklopky střílíte ze stanovišť, která jsou tvořena dřevěným kolíkem zapíchnutým v zemi. Kolíku se při střelbě musíte dotýkat jakoukoliv částí těla nebo pušky. Závod se zahajuje a ukončuje pískáním na píšťalku - dvojí písknutí znamená, že můžete střílet, jedno písknutí znamená přerušení závodu a střílet nesmíte. Závod se ještě v jeho průběhu může písknutím přerušit v případě nějakých problémů (bezpečnostní nebo technický problém) a po dvojím písknutí se opět pokračuje.
Od každé sklopky vede až ke kolíku provázek, kterým stavíte sklopené terče. Na závodech je zvykem, že střelec si provázkem staví terče sám a nestaví terče, které položil.
Na každý terč se zásadně střílí pouze jedna rána. Jakékoliv další testovací nebo opravné výstřely nejsou povoleny s výjimkou předem ohlášené rány do země při přerušení závodu. Za položení sklopky jsou 2 body, za zásah plechu (cinknutí) je 1 bod a úplné minutí terče je za 0. Body si do karty zásadně nikdy nepíšete sami, ale vždy si je ve skupině zapisujete navzájem. V HFT platí, že pokud zrovna nestřílíte, tak na vás plynule přechází funkce rozhodčího. Dáváte tedy pozor, zda může váš kolega bezpečně vystřelit a zároveň hodnotíte jeho výstřel.
Jakmile na stanovišti ve skupině dostřílíte, ihned se přesunete na následující stanoviště. Orientujete se podle čísel, které jsou umístěny hned vedle střeleckého kolíku.
Takže v zásadě jde jednoduše o to, dotýkat se kolíku a trefit sklopku.
Pušky se obvykle přenášejí v obalech, pokud ji nosíte na řemenu, tak zásadně hlavní směrem dolů.
Dávejte pozor na stanoviště s vynucenými polohami v kleče a ve stoje. Tato stanoviště jsou vždy přehledně vyznačena piktogramy nebo nápisy a mohou být s oporou nebo bez opory.
Ke stanovištím s oporou se nedávají střelecké kolíky, ale musíte se dotýkat označeného objektu - typicky stromu. Více o povolených a nepovolených způsobech střelby naleznete ve zvláštním článku HFT pozice.
Po odstřílení všech stanovišť nezapomeňte sečíst body a navzájem si podepsat karty, které následně odevzdáte pořadateli.
Po sečtení všech karet následuje vyhlášení výsledků a tím je závod oficiálně u konce. Neoficiálně se obvykle na místě zůstává dál, řeší se především kdo co a proč minul, dále zbraně a všechny možné věci kolem. V případě dvoudenních akcí se sedí venku a zábava a diskuze se protahují až do noci.
Doufám, že vás HFT zaujalo, jedná se o krásný způsob využití volného času venku v přírodě a zároveň o sportovní odvětví, které vám umožní rozvíjet sebe sama.
Pokud máte nějaké otázky, neváhejte se zeptat třeba na http://forum.fieldtarget.cz nebo kontaktních osob z jednotlivých klubů http://www.fieldtarget.cz/kluby-cafta.html.
Rádi mezi sebou přivítáme nové střelce!